Programowanie > Asembler

RS232 / USB

(1/2) > >>

codex:
Witam. Od razu przejdę do rzeczy:
Potrzebuje w Windows uruchomić program przy pomocy sprzętu* samoróbki podłączonego do RS232 lub USB.

*Dla uproszczenia niech sprzętem będzie zwykły wyłącznik na początek.

1. Którego złącza lepiej użyć RS232 / USB
2. Jakie piny połączyć i w jaki sposób  - jaki materiał ogarnąć, żeby to zrozumieć ?

Wszystko chciał bym zrealizować w asembly ponieważ nie znam innego języka ( i myśle, że nie muszę znać ).   

Nevar:
Od razu przepraszam za opóźnienie ale nie pisze tutaj zbyt dużo osób i trochę jestem uśpiony.

Generalnie nie jest to tak proste jak by się wydawało. Gdy były jeszcze montowane w komputerach porty równoległe LPT to tam można było ustawiać lub zerować odpowiednie wyjścia wg uznania. W przypadku RS to jest transmisja szeregowa, więc to jest zupełnie inaczej. Z poziomu PC masz do dyspozycji jeden z portów na który wysyłasz bajt i sam sprzęt zajmuje się wywoływaniem odpowiednich stanów wyjść żeby ten bajt przesłać szeregowo. Co wywołuje pewną sekwencje stanów tych wyjść nie kontrolowanych przez ciebie bezpośrednio. W ramach potrzeby użycia tylko jednego przycisku to przypuszczam że dało by się wykorzystać jedną z linii statusowych do komunikacji wejściowej jak i wyjściowej. Wystarczy poczytać o tym w sieci http://pl.wikipedia.org/wiki/RS-232.

Najlepiej jak byś miał z drugiej strony coś więcej niż tylko przycisk np jakiś mikroprocesor z obsługą RS. Możesz się pobawić i wlutować jakiś sterownik który odbierze ci wysłany bajt i zapisze w jakimś rejestrze.

codex:
No tak tylko, że w międzyczasie alternatywa pt. "RS232" upadła:
Przeczytałem kawał makulatury jak zacząć programować RS232, zacząłem pisać kod, patrzę na tylną ścianę obudowy kompa ... nie ma RS232  ::) .Nowy komp więc nie wiedziałem jeszcze.
Zostaje tylko USB.
Jak to zrealizować używając tylko USB ?

Dzięki za odp.

Nevar:
Jak widać idzie nowe. Pamiętam jak się kiedyś zmartwiłem, że w moim nowym komputerze nie ma portu LPT.

Problem z brakiem portu COM w komputerach PC jest rozwiązywany po przez specjalne kable przejściówki USB<->COM zawierające w sobie układ cyfrowy dokonujący konwersji. Kabel kupisz za niewysoką cenę w każdym komputerowo/elektronicznym sklepie:
http://www.nokaut.pl/inne-pozostale/esperanza-kabel-usb-2-0-rs232-1-5m-bezbarwny-niebieskie-koncowki.html
Oczywiście trzeba będzie zainstalować w systemie Windows odpowiedni sterownik żeby kabel był widziany jako port COM. Sterowniki można znaleźć w internecie, trzeba jedynie wiedzieć na jakim układzie cyfrowym oparty jest kabel, żeby znaleźć odpowiedni sterownik.

codex:
Ok. Dzięki to bardzo upraszcza sprawę. Właśnie wybieram się po weeckendzie na zakupy do tego projektu. Szczerze to właśni ustalam co potrzebne i oprócz tej przejściówki nie bardzo nawet wiem co potrzebuję ( śmieszna sytuacja ).
Wiem tylko co chcę osiągnąć i oczywiście ten "przełącznik" był symboliczny w temacie.


--- Cytuj ---Najlepiej jak byś miał z drugiej strony coś więcej niż tylko przycisk np jakiś mikroprocesor z obsługą RS. Możesz się pobawić i wlutować jakiś sterownik który odbierze ci wysłany bajt i zapisze w jakimś rejestrze
--- Koniec cytatu ---
 

No to właśnie sedno sprawy. Docelowo na drugim końcu RS232 wyobrażam sobie coś bardziej wyszukanego niż przełącznik.

Pytanie:
Czy do takiego celu który opiszę potrzebuję się zaznajomić z programowaniem np ATMEGA ? ( czy to dobra droga do osiągnięcia tego celu)


Opis:
kamera + czujnik ruchu -->  (?)  -->  RS323 komputera --> Uruchomić program na PC za pomocą sygnału z czujnika ruchu.

Przepraszam za mnogość pytań ale mało jest ludzi od których można coś fachowego się dowiedzieć więc korzystam. Sam nic nie wiem obecnie o mikrokontrolerach, widziałęm przykłady asemblerowego kodu na ATMEGA, wygląda, że tak powiem przyjaźnie na pierwszy rzut oka.


 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej