Programowanie > Asembler

Propozycja współpracy

(1/4) > >>

Nevar:
Oferuje możliwośc współpracy przy projekcie pisania prostego jądra systemu operacyjnego.

Założenia: Stworzyć coś co zaoferuje minimum (mikrojądro) funkcjonalności. Stworzenie systemu wątków, procesów, komunikacji, systemu driverów, zarządzania pamięcią, procesorami. Jako język dla samego jądra będzie stosowany czysty asembler. Docelowo jednak nie będzie ograniczenia tylko i wyłącznie na ten język dla dalszego użycia jądra systemu. Czyli pisanie samych aplikacji driverów lub modułów wyższego poziomu będzie możliwe z poziomu języka C. Jako że jądro będzie napisane w asemblerze to skupiam się tutaj na architekturze minimum x86_64. Kod ma działać na architekturze Intel jak i AMD.
Jeżeli chodzi o cel całego projektu to jest to czysta przyjemność z programowania w asemblerze i tworzenie czegoś od podstaw. Jest też przede wszystkim możliwośc nauczenia się tego wszsytkiego o czm już wspmniałem jak i dużo więcej.

Kogo szukam: Osób które znają asembler i programowały w nim programy pod DOS i Winows/Linux minimum rok. Znajomość języka C i minimum rok doświadczenia. Nie wymagam znajomości konkretnych systemów operacyjnych Windows/Linux od strony jądra. Jest jednak wymagana znajomośc elementów jądra systemu operacyjnego i ich funkcjonalności.

Czego ja bym oczekiwał: Nie szukam na pewno osób, które są zajebiste w programowaniu i napisały już dwa systemy w swoim życiu. Szukam przede wszystkim ludzi którzy chcieliby poświęcić 2 lata (może więcej) ze swojego życia na nauczenie się dobrego programowania w asemblerze i dobrego zaznajomienia z docelową architekturą PC.
Jeżeli ktoś ma duże braki w znajomości sprzętu lub samego języka to oczywiście czeka go więcej czytania niż praktyki, ale oczywiście zgłaszać się mogą wszyscy. Postaram się bezpośrednio zweryfikować czy szukam danej osoby.

mangado:
WOW! Sie zgłaszam!  :D

Ale oprócz architektoory intel/amd cza pomyśleć intensywnie na ARM!!!

Nevar:
Moje plany zwykle przewidywały pisanie systemu, szczególnie jądra w czystym asemblerze. Tak się właśnie zastanawiałem czy by nie napisać systemu na jakiegoś ARMa. Nawet posiadam jakiś sprzęt. Jednak styczność z tym na niskim poziomie miałem bardzo małą więc pewnie większość czasu bym musiał poświęcić na macanie procesora i urządzeń niż na projekt systemu, ale czemu nie. Jeżeli jesteś chętny bawić się w ARMy to można to obadać. Jest chyba możliwość zmuszenia Qemu to emulacji ARM. 

mangado:
Co do ARM-a (Advanced RISC Machine) to nawet ponoć można speca zassać!
RISC?
Czyżby to był RISC?
Uuuu...
Tych ARM-ów to też 5000 odmian...
...ć!

Ale... Tera rządzi cortex...

Jest całkiem ładny GCC pod łindołz, zwie się Code Sourcery G++!

http://www.codesourcery.com

flipflop:
Witam, Stary ten post, ale może nadal aktualny.

Więc, moja wielką fascynacją jest programowanie w asemblerze. Programuje mniej więcej półtora roku w tym języku. Poza nim znam jedynie w stopniu podstawowym Pascala i C. Chętnie się nauczę o zagadnieniach związanych z działaniem i tworzeniem systemów operacyjnych. Nie wiem czy dam radę poświęcić dwa lata na ten projekt. Proponuję luźną współprace. Piszę kilka swoich projektów. Jednym z nich jest program identyfikujący szczegółowo CPU. Zgromadziłem sporo dokumentacji i wiedzy na ten temat. Wiem, że przy tworzeniu OS taka wiedza jest niezbędna. Zastrzegam jednak, że nie jestem żadnym wybitnym specem w takich sprawach. Jeśli interesuje cie moja propozycja to odpowiedz w poście lub mailem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej